Trekking Outdoor Malzemeleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Trekking Outdoor Malzemeleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kendinizi biraz macera bağımlısı olarak görüyorsanız, muhtemelen boş zamanlarınız boyunca sizi alışılmışın dışına çıkaran daha maceralı etkinliklere katılmayı planlayacaksınız. Durum buysa, ister dağlarda ister ormanlarda veya yağmur ormanlarında yürüyüş yapıyor olun, bu aktiviteler için gerekli tüm ekipmanlara sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.


Doğada yürüyüş yaparak heyecan verici günler geçirmekten daha keyifli ne olabilir ki? Kendinize uygun teçhizat ve doğru yürüyüş kıyafetlerine sahipseniz, bu keyifli doğa turu emin olun ki daha da eğlenceli bir hale gelecektir!


Bu konuyla ilgili olarak bazı bilgileri aşağıdaki yazımızda sizler için derledik, keyifli okumalar!


Yürüyüş kıyafetlerinin işlevsel bir yönü vardır ve her şeyden önce, en önemlisi rahat olmalıdır. Hangi giysiden bahsettiğinize bağlı olarak, her birinin farklı gereksinimleri vardır. Ardından da tabii ki görsel görünüşleri geliyor. Kimler hoşlarına gitmeyecek ve içinde rahat hissetmedikleri yürüyüş pantolonları veya yürüyüş ceketleri ile tura çıkabilir?


Trekking giysileri, birbirleri ile muhteşem bir uyum sağlar!


Değişen hava koşullarını yaşayabileceğiniz doğa turları için, giysilerde katman sisteminin ideal olduğu kanıtlanmıştır. Sentetik elyaftan veya yumuşak dokulu yapılarıyla üretilen iç çamaşırları, nefes alabilen, sizler bunaltmayacak yürüyüş gömlekleri veya polar kazaklar. Ve bunları yürüyüş pantolonları ve fonksiyonel ceketler ile birleştirebilirsiniz. Su geçirmez, rüzgar geçirmez ve nefes alabilen fonksiyonel lifler, vücudun korunmasını sağladığı gibi, sizlere kuru, ferah ve keyifli bir doğa yolculuğu sunar.


Trekking yaptığınız arazinin yanı sıra yürüyüşün zorluğu ve uzunluğu da giyim tercihleriniz kadar önemlidir. Güney iklimlerinde veya alçak dağ yürüyüşlerinde sıradan bir günlük yürüyüş için, kullanıcı yürüyüş sırt çantasına, günübirlik turları ve dağlık arazide dağlık yürüyüşler için tercih ettiği trekking giysileri yerine farklı giysiler koyar. Özetlemek gerekirse yaz yürüyüşçüleri için, kış yürüyüşçülerinden veya olası donma sıcaklıklarında yürüyüş yaparken olduğundan farklı işlevsel özellikleri olan trekking giysileri ön planda olacaktır. Trekking pantolonları sağlamdır, temizlenmesi kolaydır ve vücuda rahatça oturur. Uzun sürecek doğa yürüşlerinde su geçirmez sert bir pantolon tavsiye edilirken, kısa veya günlük gezilerde acil durumlar için yedek olarak, sizleri hafif yağmurlardan koruyacak trekking pantolonları yeterlidir.


Hafif ceketler, elastik yumuşak kabuklu ceketler veya sert kabuklu kumaştan yapılmış gerçek yağmurlukların çantanızda olup olmadığı da yapacağınız doğa turunun koşullarına bağlıdır.


Bunların yanında rahat bir sırt çantası, ilk yardım çantası, sivrisinek kovucu, güneş koruyucu kremler ve şapkalar, su geçirmeyecek çanta, kompakt havlu, su matarası, düdük, çakı, el

feneri gibi kısacası sizlerin başlatacağınız keyifli doğa yürüyüşünün gereksinimlerini karşılayacak, karşılaşabileceğiniz doğa olaylarında sizleri koruyabilecek ekipman ve giysileri tercih etmenizi öneriyoruz. Yapacağınız doğa yürüyüşünden tam anlamıyla keyif alabilmeniz için, hem güvenlik hem de konfor açısından, doğru yürüyüş ekipmanına sahip olmanız çok önemlidir. Gerekli trekking ekipmanı, yürüyüş türüne ve yılın zamanına, hava koşullarına, araziye ve maksimum irtifaya bağlıdır. Düzgün bir şekilde hazırlanmış bir trekking sırt çantası hafiftir ve çok amaçlı giyim eşyalarını içinde barındır. Ayrıca, özellikle kış aylarında (Aralık - Şubat) sırt çantanızda sizleri koruyacak ve vücudunuzu yeterince sıcak tutacak giysiler bulundurduğunuzdan emin olmanız gerekir. Gerekli trekking ekipmanına ve giysilerine sahip olmamak, sadece trekking zevkini önemli ölçüde azaltmakla kalmaz, aynı zamanda karşılaşabileceğiniz kötü durumlarda sağlığınızı ve yaşamınızı tehlikeye sokabilir.


Eğer trekking yaptığınız alan hoşunuza gider ve biraz tadını çıkartmak isterseniz de gerekli kamp malzemelerini de mutlaka yanınızda bulundurmanız da gerekir. Bu gibi durumlarda ise sizlere yanınıza almanız için çadır, yemek pişirmek için ihtiyacınız olabilecek yemek pişirme ekipmanları ve yeme-içme kapları, uyku mantı gibi temel kamp ekipmanlarını da öneririz. Bu şekilde hem doğa yürüyüşünün keyfini çıkartabilir hem de dilediğiniz yerde konaklama şansı yakalayabilirsiniz.

Mediaweb® | E-Ticaret Sistemleri