Kayak yaparken kullanacağınız montlarda aranılacak en önemli özellik sıcak tutmasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki sıcaklığın yanı sıra , su yalıtımı güçlü, hafif ,hareket kabiliyetinizi sınırlamayan ve vücudunuzun nefes almasını sağlayacak şekilde dizayn edilmiş olması gerekmektedir. Mont tercihlerinizde kullanılabilecek en etkili ve hafif ürün kaz tüyünden yapılmış ekipmanlardır. Ayrıca ek bir önlem olarak dikişlerinin ve fermuarlarının su geçirmez bant ile kapalı olması gerekmektedir. 

 

Su geçirmezlik;

Mont seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli faktör üretildiği kumaştır. Kullanılan kumaşın su geçirmezlik özelliğini test etmenin endüstrideki yolu, kumaşa su dökerek, suyun kumaşa nüfus ettiği bölgeyi belirlemektir.  Bu işlem ile elde edilecek sonuç da su geçirmezlik oranı (milimetre) belirlemek olur. Milimetre değeri yükseldikçe, kumaşın su geçirmezliği de orantılı olarak yükselir. Bir çok kayakçı için 8000 mm civarı su geçirmezlik oranı yeterlidir. Bu değere sahip bir yüksek kaliteye sahip bir ürünü yüksek maliyetler ile karşılaşmadan alabilirsiniz.  Üst düzey kayakçılar ise daha yüksek su geçirmezlik oranı olan ürünleri kullanmaktadır. Havanın açık olduğu ve hava akımının az olduğu bölgelerde daha düşük oranlara sahip ürünler tercih edilebilir. Ek bir önlem olarak dikişlerinin ve fermuarlarının su geçirmez bant ile kapalı olması gerekmektedir. 

 

Rüzgar Direnci;

Rüzgar, kayak montu içerisindeki konforunuzu etkileyen en önemli faktörlerdendir. Rüzgarı engelleyici şekilde üretilmeyen montlar rahatsız edici olmasının yanında, vücudun nefes almasını kötü yönde etkilemektedir. Rüzgara karşı direnci olan ve geçişini engelleyici kumaştan yapılan ürünler tercih edilmelidir.

 

Nefes Alabilirlik;

Yaptığımız fiziksel aktiviteler sonucunda vücudumuz terler. Aktiviteyi bitirdiğimizde ise kısa sürede kurumaya başlarız. Terin ve nemin uzaklaşmasına izin veren kumaşlar sağlık açısından çok büyük öneme sahiptir. Kayak kıyafetleri nemin uzaklaştırılmasını sağlarken aynı zamanda da vücudu sıcak tutmalıdır. Kayak montlarının iç kısmının kuru kalabilmesi için iç kumaş ve astarı nefes alabilen kumaştan yapılmalıdır. Eğer nem dışarı atılamazsa montun içinde birikir ve üşümeye sebebiyet verir.

Kayan montunun suyun ne kadar dışarıda tutabildiğini ölçmeye yarayan orana su geçirmezlik denir. Bunun gibi montun montun içeriden dışarıya nem aktarımının ne kadar iyi olduğu ölçen orana ise nefes alabilirlik oranı denilmektedir. Kumaşın boşluklarından suyun girmesi önlenmesi ve aynı zamanda terin dışarı atılması sizi sıcak tutacaktır. 

Nefes alabilirlik oranı gram türünden ölçülmektedir. Bu ölçüm, Nem Buharı Transmisyon Oranı (MVTR) belirlenmesiyle bulunur. 24 saatlik bir dönemde montun 1 metre karesinden kaç gram ter uzaklaşacağı MVTR ile ölçülür. MVTR sayısı yükseldikçe nemin uzaklaşma hızı ve nefes alabilirlik artar. Başlangıç seviyesindeki nefes alabilir kumaşların oranı ortalama 25000 gr ‘dır.

 

Kumaş Dayanıklılığı

Kayak montları günlük montlardan çok farklıdır. Kayak montlarınızı günlük olarak kullanabilirsiniz. Ancak kayak için özel almadığınız montları kayak sırasında kullanmanız uygun olmayacaktır. Bunun en önemli nedeni kayak montlarının daha dayanıklı bir yapıya sahip olmalarıdır. Kayak montları daha sık dokuma naylon ya da polyesterden üretilir. Kışın etkilerinden maksimum koruma sağlanması ve yüksek performans amacıyla tasarlanmışlardır. Su ve yüksek hava olaylarına maruz kaldığınızda günlük montlar ile kayak montlarının arasındaki fark kolayca anlaşılabilmektedir. 

 

Dikişler;

Tüm dikişlere su geçirimini önleyici bantlar eklenmelidir. Su geçirmeye müsait bölgeler için ek önlem istiyorsanız yapmanız gereken bir uygulamadır. Bu tür dikişler size istediğiniz gibi bir konfor ve koruma sağlayacak ıslaklığı kayak keyfinizin önüne geçmesini engelleyecektir.
 

Kayak Montu Önerileri;

Kayak yaparken kullanacağınız montlarda aranacak en önemli özellik sıcak tutmasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki sıcaklığın yanı sıra , su yalıtımı güçlü, hafif ,hareket kabiliyetinizi sınırlamayan ve vücudunuzun nefes almasını sağlayacak şekilde dizayn edilmiş olması gerekmektedir. Mont tercihlerinizde kullanılabilecek en etkili ve hafif ürün kaz tüyünden yapılmış ekipmanlardır. Ayrıca ek bir önlem olarak dikişlerinin ve fermuarlarının su geçirmez bant ile kapalı olması gerekmektedir.

 

Konfor;

Kayak montu vücudunuza tam oturmalıdır. Çok dar veya bol ürünler tercih edilmemelidir. Gerek duyulduğunda ek kat giysi giyilmeye olanak sağlayacak şekilde geniş, aynı zamanda sıcak tutacak kadar dar olmasına dikkat edilmelidir. Yüksekten aşağıya iniş yaparken dar montlar seçilmelidir. Çünkü hava karı dışarda tutmak için diğer türlere göre daha uygun olacaktır.

 

Esneme Panelleri;

Sırt ve omuzlar boyunca uzanan konfor ve hareketi arttıran özelliktir. Boğumlu dirsek bölümü ağırlığı ve denge kaybını önleyen ergonomik yapıya sahiptir.

 

Astar;

Kayak montlarında kullanılan astar kumaşı mikro fiber veya polardan üretilir. Sıcaklık, nem iletimi ve rahatlığın sağlanması için çok önemlidir. Çıkarılabilir özellikte olması farklı bölge ve hava şartlarında kullanım olanağı sağlamaktadır.

 

Koruyucular;

Yan panel, dirsek ve omuzlar gibi öneme sahip bölgelerin yırtılmasını önlemek için kullanılan ekipmanlardır.

 

Kar Eteği;

Soğuk ve karın mont içerisine girmesini engelleyen, elastik bel bandı ve mont içine uygulanan ekipmanlara verilen gelen isimdir.

 

Tahliye Fermuarı;

Kolun alt kısmında, göğüs bölümünde ya da sırtta bulunan ve sıcaklığı hızlı bir şekilde düzenlemeye olanak sağlayan materyallerdir. Karın içeri girmesini engelleyen ağ destekli tahliye fermuarları da bulunmaktadır.

 

Kapüşon;

Çıkarılabilen ve sabit tipleri bulunmaktadır. Yün başlık içeren türleri de mevcuttur. Başlıklar boyunun arka kısmından ayarlanarak karın içine girmesini engelleme ve hareket esnasında iyi görüş elde etmek için kullanabilirsiniz.

 

Atkı;

Mikro fiber astarı bulunan atkılar soğuğun engellenmesinde büyük rol oynamaktadır. Kullanılacak bir kordon ile atkıyı sıkabilirsiniz.

 

Manşetler;

Faydalı bir kapatma etkisi için bilekleri saran şekilde ayarlanabilen olması gerekmektedir. Kolların yukarı çıkmasını önlediği için likralı içlikler sıcaklığın korunması ekstra yarar sağlamaktadır.

 

Cepler;

Kişisel eşyalarınızın yanınızda taşınmasını kolaylaştırmak için montlara eklenen materyallerdir. Isı kaybının önüne geçilmesi için kıyafetin dışına eklenmesi ve kolay ulaşılabilir olması gerekmektedir. Ayrıca polar astarı bulunan cepler ellerin ısıtılması için fayda göstermektedir.
 

Gözlük Cebi:

Kar gözlüklerinizi kullanmadığınız zaman koymanız için tasarlanmıştır. Ayrıca cep içerisinde gözlüğünüzü silmek için kullanılabilen mendil bulunmaktadır.
Elektronik Cebi: Kullandığınız cep telefonu,kamera v.b. cihazların yanınızda taşıyabilmeniz için tasarlanmış cepler dir.

 

Fırtına Kanadı;

Rüzgar, yağmur ve suyun fermuar bölümlerinden içeri girmesini engelleyici koruyucu kanatlardır.

  • Yazar : Editör
  • Feb 14, 2019
  • Yorumlar: 0
Yorumlar: 0

Henüz yorum yapılmamış

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmaz. Zorunlu alanlar işaretlidir.*